Historie stolního tenisu v Čáslavi

 

Oddíl stolního tenisu vznikl v závodě KOSMOS Čáslav v létě 1974 z rekreačních hráčů.
Zakládající členové:
Drbohlav Jiří,
Horký František,
Machalický Josef,
Pechar Josef,
Rittich Josef.
 
Na podzim tohoto roku byl oficiálně založen oddíl SK KOSMOS Čáslav, který se přihlásil do OP  a rozrostl se o další dva hráče:
Krejčíka Josefa
Macháčka Karla
 
První „hernou“ byla závodní jídelna podniku KOSMOS.
Po dvou letech se oddíl přemístil do tělocvičny v suterénu Lidové školy umění. Výrazně se tím zlepšily podmínky pro jeho činnost, zejména práce s mládeží. Postupně byl oddíl doplněn mladými hráči – žáky, kterým se v žákovských turnajích velmi dařilo:
Hrobař Jaroslav (1965)
Šípek Roman (1961)
Tichý Ivo (1962)
Šorf Aleš (1963)
Vrána Miroslav (1961)  
 
V roce 1977 po návratu Petra Ramaisla z vojenské základní služby a zapojení Jaroslava Hrobaře st. do činnosti oddílu bylo založeno „B“ družstvo a postupně se zlepšovala i výkonnost hráčů.
 
Následující sezónu 1978/1979 „B“ tým postoupil z II. do I.třídy OP a rok později Á-čko vyhrálo I. třídu. Bohužel mladý tým ve složení Tichý, Vrána, Hrobař a Horký, doplněný dalším dorostencem Zdeňkem Zikmundou (1962) z kvalifikace o KP II nepostoupil a skončil na posledním čtvrtém místě.
Oddíl se rozšířil o další nadějné žáky a dorostence: Miloše Musila (1965), Jana Kytlera (1965), Radka Fikera (1965), Aleše Berana (1967) a Aleše Vránu (1964).
 
V sezóně 1979/1980 se čáslavskému Á-čku 6 let po založení oddílu podařilo postoupit do KP II. Oddíl se stabilizoval na počtu 20-ti členů a začal získávat úspěchy i v turnajích jednotlivců. V Okresním poháru (5 bodovacích turnajů) zvítězil J. Hrobař, čtvrtý byl Ivo Tichý a pátý Miroslav Vrána.
 
V dalších několika letech žádné velké změny nenastaly. Á družstvu (Tichý, Zikmunda, Musil, Hrobař, Vrána) se stále více dařilo v KP II, rok od roku se umísťovalo na vyšších příčkách, B tým také okupoval přední místa v OP I a nově založené C-čko postoupilo z OS do OP II. Trenérem žactva se stal Petr Ramaisl. Mezi žáky se objevují také nová jména (Vráťa Brunclík, Milan Šteiner, Vladimír Pecold, Daniel Širák, Petr Šíf, Jaroslav Rind).
 
Roky 1989/90 byly zlomové pro fungování celého oddílu. Ten se nejprve přejmenoval na Slavoj Čáslav a později přešel pod znovuobnovenou Sokolskou župu Havlíčkovu a přestěhoval se do malého sálu místní sokolovny pod novým názvem TJ Sokol Čáslav. Několik hráčů skončilo s aktivním hraním (Musil, Kytler, Aleš Vrána), pár přestoupilo do jiných oddílů (Hrobař – Kavalier Sázava, Miroslav Vrána – Olympia Kutná Hora atd.). Předsedou oddílu je v tomto období Petr Ramaisl, který se také společně s Josefem Krejčíkem stará i o mládež.
 
V polovině devadesátých let opouštějí kádr další hráči, čímž dochází k určité stagnaci. Přes zhoršení výsledků má však čáslavský oddíl stále tři družstva, která se drží ve svých soutěžích:
A – KPII - Zikmunda, Tichý, Horký, Havránek
B – OP – Beran, Hanosek, Širák, Faltýn
C – OS – Rychetský, Loužil, Kasal, Cyrus, Urbánek, Kořínek
 
V následujících letech se dařilo opět zvednout kvalitu a rozšířit oddíl o nové hráče. A to především díky novému předsedovi, Slavomilu Kasalovi, kterému se podařilo do Čáslavi přivést velmi dobré stolní tenisty. Zejména Libor Budjač, Petr Vyštejn a Jaroslav Hrobař, který se vrátil z Kavalieru Sázava, předvedli, že patří k tomu nejlepšímu v krajské soutěži. V tomto období měl oddíl 5 družstev A-E, což je největší počet týmů v dosavadní historii čáslavského stolního tenisu. Svoji zásluhu na tom má i trenér mládeže, Petr Ramaisl. Žáci a dorostenci byli tou dobou základem týmů D a E v OS.
 
Soupiska v roce 2000 dle výsledků: Budjač Libor, Hrobař Jaroslav, Cyrus Miroslav, Lövl Jan, Faltýn Karel, Horký František, Richter Michal, Rychetský Pavel, Širák Daniel, Havel Václav, Kasal Slavomil, Kořínek Zdeněk, Dolejš Martin, Hart Luboš, Kasal Jan, Loužil Petr, Vančura Filip, Černý Lukáš, Soška Jan, Soška Daniel, Vrána Miroslav ml.
 
V dalších letech odešli Vyštejn, Budjač a skončili Richter (opět hraje od r. 2008), Loužil, Černý, oba Soškové, Vrána ml. a zemřel Petr Ramaisl. Novým impulsem bylo nejprve dvouleté hostování kvalitního hráče Martina Valy a přestup nejprve Petra Beňuše a později Martina Sosnovce (všichni odchovanci Sokola K. Hora). Neměli bychom ani zapomenout na roční hostování Milana Čakovského (Sokol Starkoč).
 
Předsedou oddílu se stává Miroslav Cyrus, později Daniel Širák. O mládež se postupně starají Václav Havel, Josef Krejčík, Antonín Ďurana, Miroslav Cyrus, Daniel Širák a Filip Vančura. Od sezóny 2011/2012 je trenérem mládeže Standa Beran a od sezóny 2016/17 i David Líska. Počínaje rokem 2018-19 mládež trénují Václav Stínil a Martin Sosnovec.
A právě od  sezóny 2018/19 můžeme sledovat nejplodnější období v historii klubu. A-tým (kapitán Jan Lövl, Roman Koždoň, Martin Sosnovec a legendární odchovanec oddílu Jaroslav Hrobař) vyhrává Krajskou soutěž 2. třídy a podruhé v historii si čáslavský tým zahraje Krajskou soutěž 1.třídy! To ovšem není ani zdaleka konec cesty. Po odchodu J. Hrobaře do B-týmu áčko posiluje další hvězdný odchovanec Čáslavi Tomáš Beran a s jeho pomocí v dalším ročníku končí A-tým na neuvěřitelném 2. místě v KS1 a postupuje poprvé v historii klubu do DIVIZE!!!  Sezona v Divizi 2021-2022 je bohužel silně ovlivněna dlouhodobým zraněním Martina Sosnovce, kterého v průběhu sezony střídavě nahrazují hostující Milan Cincibus ml. (V.Osek) a Tereza Čížová (Vlašim). I přes tyto peripetie tým vybojuje skvělé 10. místo z 12. účastníků, avšak postcovidový systém sestupů je neúprosný a áčko se vrací zpět do KS 1.třídy. V další sezóně 2022/23 (bez T.Berana) ale s už zdravým M.Sosnovcem získává v KS1 fantastické 3. místo a rok poté s posilou Zdeňkem Zahrádkou (U.Janovice) bronzové umístění zopakuje.

Obrovského osobního úspěchu dosahuje Tomáš Beran (22 let) v sezoně 2022/23 přestupem do třetiligové SKC Zruč n.S., kde se stává členem základního kádru, takže jako první hráč v historii čáslavského "pinčesu" může říct: "zahrál jsem si ligu".

Nesmíme zapomenout ale i na úspěchy ostatních mančaftů. B-tým vedený Miroslavem Cyrusem se spoluhráči Ondřejem Muchou, Martinem Sosnovcem, Michalem Cikánem a Ondřejem Petržilkou okupuje pravidelně vrchní příčky Krajského přeboru 2. třídy. Jízda těchto hráčů vrcholí v sezoně 2023/24, kdy se dostávají až do finále soutěže a získávají skvělé stříbro.

C-tým, hrající Okresní přebor 1.třídy, taktéž drží prapor čáslavského stolního tenisu. Tým kolem kapitána Zdeňka Kořínka a jeho spoluhráčů Dana Širáka, Jaroslava Šorejse, Ondřeje Petržilky a Davida Lísky je od sezony 2019/20 vždy do 3. místa v tabulce své soutěže. Hráči navíc slouží jako "farma" krajským týmům, které často úspěšně doplňují.         

D-tým dlouhodobě patří k nejlepším týmům Okresního přeboru 2. třídy, což potvrzuje zejména v sezoně 2023/24, suverénně vítězí a postupuje do nejvyšší okresní soutěže OP1. Základním kamenem týmu je kapitán Stanislav Beran, dále pak Jaroslav Kotrba, David Líska, Karel Faltýn a v postupové sezoně i lídr týmu Dan Širák.

E-tým tvořený mladšími hráči v kombinaci se zkušenými vyhrává v sezoně 2023/24 Okresní přebor 3. třídy a poprvé tak letos okusí i OP 2. třídy. O postup se zasloužili Karel Faltýn, Oleksandr Chychyrko, Michal Svoboda, Filip Smetana, Petr Kotěra a Robert Mundil.

F-tým, hrající Okresní přebor 3. třídy je nově založený tým v sezoně 2023/24 a slouží zejména jako základna pro nejmladší odchovance klubu, kteří zde získávají první zkušenosti v bitvách často proti mnohem starším protivníkům. Vedoucím týmu je Jan Kasal, kterému vypomáhají Tomáš Kuba a Martin Kratochvíl. Do zápasů s nimi naskakují talentovaní Šimon Kratochvíl, Jindřich Svoboda, Matěj Zelenka a často už i nejmladší naděje klubu Adam Kasal a Štěpán Kuba.

Mládeži se od sezóny 2022/23 věnují Jan Kasal a Zdeněk Kořínek.


 

 

Odkazy historie:

Kraj:

https://www.stcstolnitenis.cz/archiv.htm

Okres:

https://kutnahora.stcstolnitenis.cz/Historie/index.htm

 

Fotogalerie:

1980 - Vrána, Horký, Hrobař, Peterka, Šípek, Krejčík,Ramaijsl

Vyhledávání

© 2010 TJ Sokol Čáslav. Všechna práva vyhrazena. Webmaster - Bc. Zdeněk Kořínek (koraman@seznam.cz)