Historie stolního tenisu v Čáslavi

 

Oddíl stolního tenisu vznikl v závodě KOSMOS Čáslav v létě 1974 z rekreačních hráčů.
Zakládající členové:
Drbohlav Jiří,
Horký František,
Machalický Josef,
Pechar Josef,
Rittich Josef.
 
Na podzim tohoto roku byl oficiálně založen oddíl SK KOSMOS Čáslav, který se přihlásil do OP  a rozrostl se o další dva hráče:
Krejčíka Josefa
Macháčka Karla
 
První „hernou“ byla závodní jídelna podniku KOSMOS.
Po dvou letech se oddíl přemístil do tělocvičny v suterénu Lidové školy umění. Výrazně se tím zlepšily podmínky pro jeho činnost, zejména práce s mládeží. Postupně byl oddíl doplněn mladými hráči – žáky, kterým se v žákovských turnajích velmi dařilo:
Hrobař Jaroslav (1965)
Šípek Roman (1961)
Tichý Ivo (1962)
Šorf Aleš (1963)
Vrána Miroslav (1961)  
 
V roce 1977 po návratu Petra Ramaisla z vojenské základní služby a zapojení Jaroslava Hrobaře st. do činnosti oddílu bylo založeno „B“ družstvo a postupně se zlepšovala i výkonnost hráčů.
 
Následující sezónu 1978/1979 „B“ tým postoupil z II. do I.třídy OP a rok později Á-čko vyhrálo I. třídu. Bohužel mladý tým ve složení Tichý, Vrána, Hrobař a Horký, doplněný dalším dorostencem Zdeňkem Zikmundou (1962) z kvalifikace o KP II nepostoupil a skončil na posledním čtvrtém místě.
Oddíl se rozšířil o další nadějné žáky a dorostence: Miloše Musila (1965), Jana Kytlera (1965), Radka Fikera (1965), Aleše Berana (1967) a Aleše Vránu (1964).
 
V sezóně 1979/1980 se čáslavskému Á-čku 6 let po založení oddílu podařilo postoupit do KP II. Oddíl se stabilizoval na počtu 20-ti členů a začal získávat úspěchy i v turnajích jednotlivců. V Okresním poháru (5 bodovacích turnajů) zvítězil J. Hrobař, čtvrtý byl Ivo Tichý a pátý Miroslav Vrána.
 
V dalších několika letech žádné velké změny nenastaly. Á družstvu (Tichý, Zikmunda, Musil, Hrobař, Vrána) se stále více dařilo v KP II, rok od roku se umísťovalo na vyšších příčkách, B tým také okupoval přední místa v OP I a nově založené C-čko postoupilo z OS do OP II. Trenérem žactva se stal Petr Ramaisl. Mezi žáky se objevují také nová jména (Vráťa Brunclík, Milan Šteiner, Vladimír Pecold, Daniel Širák, Petr Šíf, Jaroslav Rind).
 
Roky 1989/90 byly zlomové pro fungování celého oddílu. Ten se nejprve přejmenoval na Slavoj Čáslav a později přešel pod znovuobnovenou Sokolskou župu Havlíčkovu a přestěhoval se do malého sálu místní sokolovny pod novým názvem TJ Sokol Čáslav. Několik hráčů skončilo s aktivním hraním (Musil, Kytler, Aleš Vrána), pár přestoupilo do jiných oddílů (Hrobař – Kavalier Sázava, Miroslav Vrána – Olympia Kutná Hora atd.). Předsedou oddílu je v tomto období Petr Ramaisl, který se také společně s Josefem Krejčíkem stará i o mládež.
 
V polovině devadesátých let opouštějí kádr další hráči, čímž dochází k určité stagnaci. Přes zhoršení výsledků má však čáslavský oddíl stále tři družstva, která se drží ve svých soutěžích:
A – KPII - Zikmunda, Tichý, Horký, Havránek
B – OP – Beran, Hanosek, Širák, Faltýn
C – OS – Rychetský, Loužil, Kasal, Cyrus, Urbánek, Kořínek
 
V následujících letech se dařilo opět zvednout kvalitu a rozšířit oddíl o nové hráče. A to především díky novému předsedovi, Slavomilu Kasalovi, kterému se podařilo do Čáslavi přivést velmi dobré stolní tenisty. Zejména Libor Budjač, Petr Vyštejn a Jaroslav Hrobař, který se vrátil z Kavalieru Sázava, předvedli, že patří k tomu nejlepšímu v krajské soutěži. V tomto období měl oddíl 5 družstev A-E, což je největší počet týmů v dosavadní historii čáslavského stolního tenisu. Svoji zásluhu na tom má i trenér mládeže, Petr Ramaisl. Žáci a dorostenci byli tou dobou základem týmů D a E v OS.
 
Soupiska v roce 2000 dle výsledků: Budjač Libor, Hrobař Jaroslav, Cyrus Miroslav, Lövl Jan, Faltýn Karel, Horký František, Richter Michal, Rychetský Pavel, Širák Daniel, Havel Václav, Kasal Slavomil, Kořínek Zdeněk, Dolejš Martin, Hart Luboš, Kasal Jan, Loužil Petr, Vančura Filip, Černý Lukáš, Soška Jan, Soška Daniel, Vrána Miroslav ml.
 
V dalších letech odešli Vyštejn, Budjač a skončili Richter (opět hraje od r. 2008), Loužil, Černý, oba Soškové, Vrána ml. a zemřel Petr Ramaisl. Novým impulsem bylo nejprve dvouleté hostování kvalitního hráče Martina Valy a přestup nejprve Petra Beňuše a později Martina Sosnovce (všichni odchovanci Sokola K. Hora). Neměli bychom ani zapomenout na roční hostování Milana Čakovského (Sokol Starkoč).
 
Předsedou oddílu se stává Miroslav Cyrus, později Daniel Širák. O mládež se postupně starají Václav Havel, Josef Krejčík, Antonín Ďurana, Miroslav Cyrus, Daniel Širák a Filip Vančura. Od sezóny 2011/2012 je trenérem mládeže Standa Beran a od sezóny 2016/17 i David Líska. Od sezóny 2018-19 mládež trénují Václav Stínil a Martin Sosnovec.

 

Odkazy historie:

Kraj:

https://www.stcstolnitenis.cz/archiv.htm

Okres:

https://kutnahora.stcstolnitenis.cz/Historie/index.htm

 

Fotogalerie:

1980 - Vrána, Horký, Hrobař, Peterka, Šípek, Krejčík,Ramaijsl

Vyhledávání

© 2010 TJ Sokol Čáslav. Všechna práva vyhrazena. Webmaster - Bc. Zdeněk Kořínek (koraman@seznam.cz)